Filtre

Filtre chránia tak, ako samotný automobil ,motor aj pasažierov. Existuje niekoľko druhov, prevedení a výrobcov. Každý slúži na niečo iné a má svoj význam. Filtrom veľakrát nie je venovaná pozornosť a ich výmena sa častokrát zanedbáva. Ich funkcia je však dosť dôležitá. Ich funkcia , samotný význam je častokrát podceňovaný a závisí na ich výmene chod motora, spotreba, spoľahlivosť a samotný význam. Netreba však čakať, kým sa filtre samé prihlásia, že toho už majú dosť. Pravidelná kontrola vám ušetrí množstvo času, peniaze a spoľahlivosť Vášho auta.

Olejový filter

Výmenou olejového filtra je funkcia zbavovať motorový olej nečistôt, ktoré by mohli viesť k jeho zahusteniu a s tým súvisiaceho poškodenia motora. Z motorového oleja by sa stala niečo ,ako brúsna pasta. A viedlo by to k poškodeniu motora. Okrem mazania a zachytávania nečistôt má motorový olej tiež funkciu chladenia ,čo je tiež dôležité. Olej odvedie teplo od miesta trenia a spaľovania a vyplavuje ním aj nečistoty. Olejové čerpadlo tlačí olej cez olejový filter, ako prvý, kde sa zbavuje nečistôt a usadenín. Následne smeruje do motorového priestoru. Existuje viac druhov ,vyhotovení a samotných výrobcov olejových filtrov. Niekedy sa mení samotný filter ,niekedy je to filtračná vložka. V závislosti od vyhotovenia samotného výrobcu motora.

Kabínový filter

Kabínový filter zachytáva nečistoty, ako sú peľ, prach, drobné čiastočky vo vzduchu , aby prenikli do kabíny vozidla. Ak starostlivosť o kabínový filter zanedbáme, drobné nečistoty sa nám pomaly začnú usádzať v samotnom kúrení ,klimatizácií ,či samotnom interiéri automobilu a vidíme to aj na vnútornej strane čelného skla. Vzniká povlak ,ktorý sa odstraňuje problematicky a taktiež sa zhoršuje výhľad, spozorujeme to hlavne v noci, pri osvetlení od protiidúcich automobilov a osvetlení. Zápach a kondenzácia vo vozidle sa pri zanedbaní sú tiež prejavy zanedbania výmeny. Stav ovzdušia v kabíne má vysoký vplyv na pohodlie vodiča, ktorý tiež ovplyvňuje tak, ako zdravotný stav, vplýva na únavu a celkový komfort a z toho vyplývajúca bezpečnosť samotného šoféra, cestujúcich a samozrejme aj všetkých ostatných účastníkov cestnej premávky.
A aby som nezabudol na alergikov, tí výmenu peľového filtra ocenia určite.

Vzduchový filter

Vzduchový ,tak ako aj kabínový filter si sú vo svojej podstate podobné. Oba zachytávajú nečistoty a zabraňujú im vnikať do vozidla. Zatiaľ čo kabínový filter sa stará o kabínu, vzduchový filter ochraňuje motor nášho auta. Doporučovaný výmenný interval netreba zanedbať. Závisí to aj od toho, v akom prostredí auto používate, ale prevenciou nič nepokazíte. Pokiaľ jazdíte vo viac prašnom prostredí, interval výmeny sa odporúča skracovať.

Palivový filter

Ako už z názvu vyplýva, tento filter filtruje palivo a palivový systém. Filtruje palivo a zbavuje ho nečistôt, ktoré by po preniknutí do palivového systému mohli napáchať veľké škody. Nečistoty sa do paliva môžu dostať uvoľňovaním z dna palivovej nádrže alebo pri skladovaní a nádrží čerpacích staníc. Rizikové je hlavne aj tankovanie. Dokonale čisté palivo zatiaľ na svete neexistuje. Je to však však neodlúčiteľná súčasť automobilu. Výmenný interval závisí od počtu najazdených kilometrov a taktiež sa odporúča meniť pravidelne. Výmenný interval závisí od počtu najazdených kilometrov a taktiež sa odporúča PALIVOVÝ FILTER meniť pravidelne.

Ako často meniť filtre

Meniť by sa mali pri výmene motorového oleja. Pri výmene motorového oleja a olejového filtra, sa tiež odporúča vymeniť tiež vzduchový filter, kabínový filter a palivový filter. V závislosti od počtu najazdených kilometrov ,alebo dátumu predchádzajúcej výmeny. Nemusíte sa báť, že ich pravidelnou výmenou zaťažíte svoju peňaženku. Skôr naopak. Tieto filtre sú cenovo dostupné. A určite ich výmenou neprerobíte, vaše auto sa vám odmení tak, ako lepšou spotrebou, lepším prostredím v ňom a samozrejme spoľahlivosťou. A ak už vaše auto nie je váš miláčik, ktorý má povedzme aj svoje meno, motiváciou k starostlivosti vám môže byť predstava, koľko peňazí nákupom nových filtrov vlastne ušetríte. Výmena poškodených súčiastok a samotný servis by vás mohlo stáť podstatne viac.
Rada na záver: Radšej stavte na prevenciu.

Filtre
Olejový filter
Vzduchový filter
Palivový filter
Kabínový (peľový) filter